Za Ludwika XVI!

21 stycznia 1793 roku przy użyciu gilotyny zgładzono „Obywatela Kapeta” – ostatniego króla Francji.

Ludwik XVI został zamordowany 19 stycznia 1793 roku. „Król musi zginąć dlatego, że był królem” – uzasadnił decyzję o ścięciu króla Saint-Juste. Rewolucyjny terror, jaki ogarnął Francję, doprowadził do zbrodni na ogromną skalę. Ideały „wolności równości i braterstwa” wcielano w życie na drodze przemocy i przy użyciu propagandy, przeciwko czemu już wówczas buntowali się ci, którym rzeczywiście wolność była fot. Eric Pouhier / commons.wikimedia.org, licencja ccdroga.

Prawda o prawdziwym obliczu rewolucji francuskiej po dziś dzień bywa fałszowana, co ma daleko idące konsekwencje dla całej Europy. Jak wskazują pomysłodawcy inicjatywy upamiętnienia rocznicy stracenia króla, z bagażem rewolucyji nie uporaliśmy się do tej pory:

„Złowrogie dziedzictwo Rewolucji to Komuna Paryska z jej zbrodniami, to rzeź Ormian dokonana przez młodoturecki reżim zapatrzony w „idee” rewolucji francuskiej, to krwawa bolszewicka utopia z milionami ofiar, nihilizm moralny, fanatyczny antyklerykalizm i podobne zjawiska” – podkreślają Jan Abgarowicz, Michał Chodurski, Wojciech Skowron oraz Wojciech Stawiszyński, inicjatorzy obchodów rocznicy śmierci króla.

Pch24.pl

 

Requiem æternam dona eis, Domine,
et lux perpetua luceat eis.
Te decet hymnus Deus, in Sion,
et tibi reddetur votum in Ierusalem.
Exaudi orationem meam;
ad te omnis caro veniet.
Requiem æternam dona eis, Domine,
et lux perpetua luceat eis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.