Oburzające treści zajęć dodatkowych dla dzieci uczęszczających do publicznych szkół w Warszawie ujawnili przedstawiciele organizacji pozarządowych. Kontrowersyjne lekcje to efekt zgody, jaką magistrat wyraził na organizację zajęć pod płaszczykiem „przeciwdziałania mowie nienawiści”.
Inicjatywa lewicowych organizacji miała być w ścisłym zainteresowaniu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. To on miał polecić organizację zajęć jeszcze przed feriami.
Jak informował portal PiotrSkarga.pl, koncepcję i tematykę zajęć poddali gruntownej krytyce przedstawiciele organizacji pozarządowych. Prawnicy Instytutu Ordo Iuris zwrócili uwagę, iż główne pojęcie warsztatów, czyli „mowa nienawiści”, zostało oparte na niejasnych podstawach – ma dotyczyć skrajnie subiektywnych ocen i odczuć wybranych osób. Eksperci opublikowali także wzór oświadczenia, jakie każdy rodzic może złożyć w szkole, w której uczą się jego dzieci. Rodzice dzięki oświadczeniu mogą zastrzec, że udział ucznia w zajęciach z mowy nienawiści będzie możliwy tylko po wyrażeniu przez nich zgody na piśmie. Jeśli szkoła odmówiłaby przyjęcia oświadczenia lub w inny sposób negowała prawa rodziców, Ordo Iuris służy pomocą prawną.
Aktywiści ze wspomnianej fundacji mają już na koncie wiele udanych interwencji prawnych i spraw sądowych. Działające w Ordo Iuris i składające się głównie z doświadczonych radców prawnych i adwokatów, Centrum Interwencji Procesowej, stał m.in. za sprawą trzech pozwów, które w imieniu prof. Bogdana Chazana w 2015 roku wytoczono zniesławiającym go publicznie działaczom lewicowych organizacji i politykom. Wszystkie te sprawy zakończyły się zwycięstwem warszawskiego ginekologa i położnika. Wspomniani prawmnicy specjalizują się także w sprawach dotyczących prawa do opieki nad dziećmi. W tym kontekście zainteresowali się opisywaną sprawą zajęć dodatkowych z mowy nienawiści.
Z kolei działacze z Centrum Życia i Rodziny oraz z Fundacji Pro-prawo do życia zorganizowali 21 stycznia przed Urzędem miasta stołecznego Warszawy pikietę przeciwko zajęciom z mowy nienawiści. Na pikiecie stawiło się około stu osób. Podnoszono wiele argumentów przeciwko ideologicznie sprofilowanym zajęciom, które faktycznie mogą propagować wśród młodzieży m.in. ograniczanie wolności słowa, budowanie stereotypu człowieka zacofanego jako tego, który sprzeciwia się praktykom homoseksualnym, czy też poddawanie dzieci i młodzieży perswazji ideologicznej środowisk LGBTQ.
Organizatorzy protestu rozdawali petycje, które po podpisaniu można wysłać do prezydenta Trzaskowskiego. W ramach tej inicjatywy domagają się oni wycofania warszawskiego ratuszu ze skrajnie kontrowersyjnych zajęć oraz poddania pod publiczną dyskusję oraz konsultację z radami rodziców kolejnych tego typu pomysłów. Treść petycji została także opublikowana na stronie Centrum Dla Życia i Rodziny. Nie wiadomo jeszcze, czy na petycję odpowie ratusz oraz, czy po przerwie na ferie zajęcia dodatkowe będą kontynuowane. Rosnąca presja społeczna może doprowadzić urzędników Trzaskowskiego do wycofania się z tej inicjatywy.
Gorąco zachęcam do zapoznania się z ze stroną nienarodzeni.pl