Jezuicki teolog Francisco Taborda poinformował, że synod amazoński rozważy pozwolenie na użycie warzywa o nazwie juka, jako substytut Chleba Eucharystycznego. Skandaliczny pomysł spotkał się głosami krytyki ze strony kardynała Raymonda Burke i biskupa Anthanasiusa Schneidera – pisze portal PCh24.pl. Zdaniem niektórych autorytetów Kościelnych, byłoby to całkowite odejście od wiary katolickiej.
W jednym z głośnych wywiadów jezuita Francisco Taborda argumentował swój pomysł między innymi zmianami klimatycznymi. Ze względu na porę deszczową, tradycyjny Chleb Eucharystyczny ulega łatwemu rozpuszczeniu, dlatego w tej części świata dobrym zamiennikiem jest właśnie juka.
Stanowczy głos autorytetów
Choć coraz częściej możemy mówić o kryzysie w Kościele, stanowisko cenionych autorytetów było jednoznaczne. Kardynał Raymon Burke uznał, że skutki tego typu pomysłu mogłyby być niezwykle poważne. Według biskupa Astany, Athanasiusa Schneidera, oznaczałoby to wprowadzenie zupełnie nowej religii. Jeden z teologów, który chciał zachować anonimowość, stwierdził, że zmiana spowodowałaby nieważność przyjmowanego sakramentu.
Jak przytaczają dziennikarze PCh24.pl, podobne absurdalne pomysły pojawiały się chociażby już w XVI roku w Chinach. Ze względu na fakt, że nie uprawiano tam zboża, misjonarze Towarzystwa Jezusowego apelowali, aby zezwolić na używanie od Eucharystii placków ryżowych. Na to jednak nie wyraził zgody Watykan.
W 1982 roku Kongregacja Nauki Wiary nie wyraziła zgody na wypiekanie Hostii bezglutenowych dla osób chorych na celiakię. Zgodzono się natomiast na użycie chleba z niewielką zawartością glutenu. Dzięki nie została zmieniona istota chleba.
Jednoznaczne przepisy
Jak przypomina portal PCh24.pl, chleb pszenny od wieków jest używany do Eucharystii, a reguluje to Sobór Florencki z 1439 roku. Każda zmiana materii Najświętszego Sakramentu grozi niszczeniu nauki Kościoła i podważaniu Jego autorytetu, na co nigdy nie może być zgody.
Przecież podczas Ostatniej Wieczerzy, Pan Jezus wziął w swoje ręce chleb, który następnie pobłogosławił, łamał i rozdawał swoim uczniom. Warto zaznaczyć, że mamy pewność, że był to właśnie chleb pszenny, ponieważ to jedyny chleb, którego używali Żydzi w okresie Paschy.